Прве тужбе против НАТО због осиромашеног уранијума, у плану тужбе и због гађања ’хазард’ објеката у Београду, Новом Саду, Панчеву, Крагујевцу, Бору
Вишем суду у Београду адвокат Срђан Алексић поднео је прву приватну тужбу против НАТО са захтевом за одштету због оболевања услед бомбардовања осиромашеним уранијумом 1999. и апеловао да се осим грађана Србије пријаве и становници Републике Српске и БиХ, оболели од канцера, и да на исти начин заштите своја права. Алексић је најавио још четири тужбе и навео да је ова коју је поднео поткрепљена са 70 италијанских пресуда које су потврдиле везу између бомби и карцинома.
- Тужбу је поднео официр Војске Србије оболео од тешког облика канцера, који је боравио у области Копнене зоне безбедности на југу Србије, свакодневно гађаној муницијом са осиромашеним уранијумом. Он је имао три тешке операције, а лек који мора да купује кошта 4.000 евра, прича Алексић за “Вести” и додаје да ће официри, полицајци и резервисти поднети тужбе у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Врању.
- То ће бити појединачне тужбе оболелих који су били на Косову и Метохији, а против НАТО као организације са својством правног лица, па тако и правом и обавезама због агресије, у којој је војни савез учествовао као организација и дужни су да надокнаде штету. Реч је о специфичним врстама канцера меких ткива, грла, плућа, мозга, костију и леукемији, што је потврдила и Светска здравствена организација, а имамо и мишљења медицинских вештака и налаз вештака за експлозив, јер је војска вршила мерења у гађаним подручјима, казао је овај адвокат.
Он је истакао да је од огромног значаја материјал коришћен у Италији и чињеница да је у адвокатском тиму човек од огромног искуства, италијански колега Анђело Фјоре Тартаља, који је заступао тамошње војнике. Тартаља је, каже, члан Адвокатске коморе Ниша.
Италијански судови су донели већ 181 пресуду у корист преминулих и тешко оболелих војника од канцера против НАТО. Они су на КиМ били изложени осиромашеном уранијуму, а Тартаља је радио две деценије на њима и од 500 поднетих тужби, 300 је у завршној фази. Алексић наглашава да ће после пет тужби војника и полицајаца у другој половини године уследити тужбе цивила који живе или су живели на КиМ.
- Ми смо спремни и на то да се не иде на суд, већ можемо да завршимо све путем медијације, објаснио је он.
Алексић је позвао становништво у Српској и БиХ да учини исто, јер како каже, прве тужбе италијанских војника су се односиле управо на њихов боравак на том подручју.
- Грађани Српске и БиХ су били у истом положају као и италијански војници који су ту боравили, а сви оболели имају иста права, па би адвокати требало да поднесу тужбе и заштите право на живот својих грађана, поручио је Алексић и истакао да је спреман да помогне сваком колеги из БиХ и РС и да уступи судску праксу, како би покушали да остваре права својих грађана.
На суд и због хемијске индустрије
- Планирамо да поднесемо тужбе и због гађања тзв. хазард објеката у Београду, Новом Саду, Панчеву, Крагујевцу, Бору, где је комисија Програма заштите животне средине УН истраживала 2000. године и утврдила да је живети у тим местима опасно по здравље – прича адвокат, указујући да су то објекти хемијске и петрохемијске индустрије који по међународном ратном праву не смеју да буду бомбардовани.
Мапа: НАТО
Фото: Срђан Алексић, приватна архива
Драгана Декић
Извор: Вести, 20. 1. 2021.
И АЛБАНЦИ БИ ДА ТУЖЕ НАТО
Вишем суду у Београду предата је у среду прва појединачна приватна тужба против НАТО са захтевом за одштету због оболевања услед бомбардовања осиромашеним уранијумом.
Тужбу је поднео нишки адвокат Срђан Алексић у име активног официра Војске Србије, који је оболео од тешког облика канцера, а током бомбардовања 1999. године боравио је у области садашње Копнене зоне безбедности на југу Србије, која је готово свакодневно гађана НАТО муницијом са осиромашеним уранијумом.
Алексић заступа оштећене, наредних дана ће предати такве тужбе против Северноатлантске алијансе и судовима у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Врању. Он каже да је заступник свих оболелих грађана, и Срба и Албанаца, јер осиромашени уранијум не бира националност, већ једнако угрожава све. Тужбе против НАТО подносе припадници војске и полиције који су током рата боравили на просторима које је НАТО загадио радиоактивношћу, али и цивили који су на њима наставили да живе и од осиромашеног уранијума страдају и данас.
- Јављају се да их заступам и Албанци са југа Србије и са простора КиМ, који засад захтевају анонимност, али су огорчени и спремни да на свим судовима траже правду, рекао је за Новости Алексић.
- Заступам и Србе и Албанце, све људе који су због НАТО пројектила оболели од најтеже болести, који не знају колико ће још да живе и имају огромне трошкове лечења. У зависности од развоја првих тужби, најавило се још више клијената из Метохије где је муниција са осиромашеним уранијумом највише коришћена. Тамо је велики број оболелих и рађају се деца се тешким последицама.
Пројектилима посејали зло
Подаци НАТО о, званично, 15 тона осиромашеног уранијума бачених на Србију, као и локацијама, стизали су "на кашичицу", тако да ни реакција државе није била брза.
- Чишћење на Југу Србије је изведено тек 2004-2005, па је питање колико је уранијума од 1999. ушло у дубину земље, брзином од један метар годишње и колико га је остало на биљкама које се користе за исхрану - каже Алексић.
- Зато сада у врањском крају имамо велики број људи који умиру од канцера. Наша држава је урадила шта је и колико је могла. Зато сам предложио да НАТО, који је посејао ово зло, треба да га и почисти.
Тужбе против НАТО поткрепљене су и медицинском документацијом и пресудама италијанских судова у сличним случајевима.
- Вишем суду у Београду предали смо прву тужбу против НАТО, заступајући официре, полицајце, војнике и војне резервисте који су 1999. боравили на КиМ - каже Алексић.
- Желимо да први моји клијенти буду као они које је заступао адвокат Тартаља из Рима. Он је доказао узрочно-последичну везу осиромашеног уранијума и специфичних канцера код италијанских официра и војника у мисији на КиМ и изборио 181 пресуду у корист својих клијената. У прилогу тужби су налази вештака судске медицине и извештаји који потврђују присуство и време боравка сваког клијента на одређеној територији коју је НАТО бомбардовао. Узрочно-последична веза се јасно види, јер је Алијанса сама дала податке колико је муниције употребила, где и у које време. Право на тужбу имају и породице преминулих.
Адвокат каже да се бомбардовање Србије забрањеном радиоактивном муницијом правно квалификује као злочин против цивилног становништва, јер се последице деловања таквих убојних средстава не могу контролисати.
- Нашу тужбу ће примити НАТО канцеларија у Бриселу и очекујем да ће пристати да надокнаде штету, кад су већ признали да су користили осиромашени уранијум - каже Алексић. - Узрочник болести је исти и код италијанских војника и код наших грађана, који не смеју да буду дискримисани. Њима је угрожено право на живот, а ниједна алијанса није изнад тога. Предложио сам као решење и медијацију, али ако НАТО и то не прихвати ићи ћемо на све могуће судове.
Извор: Новости, 21. 1. 2021.
Преузето са: http://prviprvinaskali.com/