Тринаест година пошто су снаге НАТО-а истерале српске војнике са Косова, бивши амерички званичници који су подржали независност те територије сада су заинтересовани за приватизацију косовских предузећа, што узнемирава српске званичнике, наводи агенција Франс прес.
"Генерални став на Косову је да за пословне партнере треба бирати људе које знате и којима верујете", рекао је политички аналитичар Ардијан Арифај, а француска агенција оцењује да се, како изгледа, чланови администрације бившег америчког председника Била Клинтона уклапају у тај опис.
Међу бившим америчким званичницима који су заинтересовани за пословање на Косову су бивши генерал Весли Кларк, који је био на челу ваздушне кампање 1999. године, и тадашња америчка државна секретарка Медлин Олбрајт, која је у то време предводила здружене дипломатске напоре.
Кларк је у јуну поднео захтев за лиценцу за вађење угља као директор канадске енергетске компаније "Ендивити", која жели да производи синтетичко гориво од лигнита, и обећао је да ће инвестирати 4,6 милијарде евра током шест година.
То је, како оцењује АФП, позамашна сума с обзиром на то да буџет косовске владе за 2013. годину износи 1,42 милијарду евра.
Влада тренутно није овлашћена да додељује такве лиценце, али је "нацрт закона већ припремљен и ускоро ће бити поднет парламенту", како је навео неименовани званичи извор.
Олбрајтова се сада налази на челу компаније "Олбрајт капитал менаџмент" која, као део конзорцијума, покушава да откупи косовску телекомукациону компанију ПТК, једну од најпрофитабилнијих на Косову.
Званичници у Приштини процењују да ће зарадити 300 милиона евра од продаје 75 одсто акција телекомуникационе компаније, која годишње доноси профит од око 40 милиона евра.
Резултати тендера се очекују ускоро, а локални дневник "Зери" преноси да је садашњи косовски премијер и бивши побуњенички лидер Хашим Тачи суочен са тешким избором, што он не пориче, наводи АФП.
У међувремену, косовски министар за развој Бесим Бећај нагласио је "изузетно значајан допринос" Сједињених Америчких Држава Косову, истовремено тврдећи да Приштина "неће никога фаворизовати" током процеса приватизације.
Француска агенција подсећа, међутим, да је тај процес више пута критикован због наводне корупције.
С друге стране, заинтересованост бивших америчких званичника за учешће у приватизацији на Косову забрињава српске званичнике, као што је лидер косовских Срба Марко Јакшић.
Јакшић је француској агенцији рекао да је, с обзиром на то да се Олбрајтова и Кларк враћају на Косово из економских разлога, поштено рећи да се "злочинац увек враћа на место злочина".
Портпарол владе у Београду Миливоје Михајловић казао је, како преноси АФП, да овакав развој догађаја открива лицемерство и компромитовање САД и њиховог имиџа светског лидера.
Србија је, у међувремену, оспорила многе друге приватизације на Косову у корист страних компанија и прети да ће тендер за продају ПТК-а изнети пред међународни суд, наводи Франс прес.
Бећај је, међутим, навео да су стране компаније упознате са српским претњама и да до сада нису оклевале да дођу и инвестирају на Косову.
Фото Танјуг, С. Радовановић
Извор: Танјуг